Alenka v říši divů: zajímavosti

6. července 2012 v 12:00 | Everlinet |  Alice in Wonderland

V Anglii proběhl konkurs na kompars s "viktoriánským vzhledem".

Amanda Seyfried a Lindsay Lohan se ucházely o roli Alenky.

Je to již po sedmé, kdy Johnny Depp spolupracuje s Timem Burtonem a po šesté, co s Helenou Bonham Carteovou.Johny Depp sám nakreslil, jak by měla jeho postava vypadat. Když ukázal náčrtky režisérovi, oba překvapeně zjistili, že jejich návrhy na Kloboučníka se shodují.
Film není jen adaptací Carrollová textů, ale i jakýmsi pokračováním Alice v říši divů (1865) a Alice v zemi zrcadel (1872).
Když si herec Crispin Glover (Srdcový kluk), který strávil většinu natáčení na chůdách, vyvrknul při natáčení jedné scény kotník, začala ho na scéně jistit skupinka mužů v zelených oblecích.
Oči potrhlého Kloboučníka jsou o 10 až 15 procent větší, než oči jeho představitele Johnnyho Deppa.
Pro film bylo vytvořeno jen velmi málo kulis. Jediné, co filmaři vytvořili, byly tři verze Oválné haly (kam Alenka propadne králičí norou) a vězení v hradu Srdcové královny. Všechno ostatní je vytvořeno digitálně.
Režisér Tim Burton se rozhodl film natočit dvojrozměrně a do 3D jej převést až v postprodukci. Vedla ho k tomu dobrá zkušenost z konverze jeho filmu Ukradené vánoce (1993) do 3D, a proto se rozhodl postupovat stejně i u Alenky.
Crispin Glover sice hraje ve filmu Stayna, Srdcového kluka, ale divák na plátně uvidí jen jeho hlavu. Tělo postavy, které měří kolem dvou metrů, bylo vytvořeno počítačem. Při natáčení nosil Glover zelený oblek a chodil na chůdách, aby vypadal vyšší. Maskéři mu líčili pouze obličej, a přes oko mu dávali srdcovou pásku. Ve finální verzi je celý Staynův kostým vyrobený počítačově, včetně pláště. Pravá je jen jeho tvář.
Johnny Depp uvedl, že oranžové vlasy Potrhlého Kloboučníka jsou důsledkem otravy rtutí, ke které kdysi při používání chemikálií k výrobě klobouků skutečně docházelo. Volbou nejrůznějších líčidel a kostýmů pak Depp a Burton potrhlost této postavy ještě více zvýraznili a zároveň vytvořili celou škálu Kloboučníkových nálad.
Londýnskou kancelář Tima Burtona dříve vlastnil Arthur Rackham, ilustrátor, který vytvořil obrázky ke knize "Alice's Adventures in Wonderland", vydané v roce 1907.
Představitelka Alice (Mia Wasikowska) s pomocí speciálních efektů měnila svou velikost z 15 cm až na 6m.
První film Tima Burtona, který nemá úvodní titulky
Natáčení zabralo 40 dní.
Johnny Depp se podílel na návrhu své masky a kostýmu.
Film Tima Burtona překonal v návštěvnosti za první týden dosavadní rekord Cameronova Avatara - ten začal s 77 miliony dolary, Alenka v říši divů má po prvním víkendu 116,3 milionu dolarů.
Knihu Alenka v řiši divů napsal anglický matematik Lewis Caroll (vlastním jménem Charles Lutwidge Dodgson). Poprvé vyšla v roce 1865 a údajně ji napsal pro malou holčičku Alici Liddellovou.
Danny Elfman pracoval při tvorbě hudby s nedokončenými záběry (tedy s těmi se zeleným pozadím).
Představitelka Bílé královny Anne Hathaway, která svou postavu označila jako punk-rock vegan pacifistku, se pro roli nechala isnpirovat zpěvačkou hudební skupiny Blondie, herečkou Gretou Garbo, dílem sochaře Dana Lavina a fiktivní Normou Desmond, hlavní postavou filmu Sunset Boulevard (1950).
Mia Wasikowska, která měří ve skutečnosti 160 cm, ve filmu často měnila velikost a filmaři se snažili řešit problém spíš prakticky než digitálně. Např. musela stála na bedně od jablek aby byla vyšší než ostatní.
Když animátoři začali pracovat na vzhledu ptáka Blbouna, hledali inspiraci nejdříve na obrázcích vyhledaných přes Google a pak v Přírodopisném muzeu v Londýně.
Tim Burton si přál, aby postavy v Říši divů vypadaly spíše reálně než animovaně. Než animátoři vytvořili Bílého králíka, strávili den v králíkárně, kde pozorovali králíky a natáčeli je, aby zachytili nejmenší detaily jejich mimiky a pohybů.
Helena Bonham Carter musela každé ráno v maskérně vytrpět tři hodiny, než se z ní stala vznětlivá Srdcová královna.
Pro natáčení Srdcové královny, kterou hraje Helena Bonham Carter, byla použita speciální kamera s vysokým rozlišením o 4 000 řádcích zvaná Dulsa. Jen tak bylo možné v postprodukci královně nafouknout hlavu na dvojnásobek a neztratit kvalitu.
Rozpočet filmu: 250 000 000 dolarů.
Natáčení Anne Hathaway trvalo jenom dva týdny.
Johnny Depp, který má rád obtíže při natáčení, musel natáčet před zeleným pozadím, což, jak sám připoustil, bylo vyčerpávající a na konci každého dne se cítil zmatený.
Toto je sedmý film Johnnyho Deppa pod taktovkou Tima Burtona a šestý pro Helenu Bonham Carter.
Casting na 250 statistů probíhal v Plymouthu 6. a 7. srpna 2008. Filmaři vyžadovali lidi s "viktoriánským vzezřením", kteří neměli viditelné tetování, piercing a barvené vlasy.

zdroj informací: CFSD.cz
přednastavený článek.
 


Komentáře

1 Merylka Merylka | E-mail | Web | 7. července 2012 v 11:08 | Reagovat

Myslím si, že Amandu Seyfried bych si jako Alenku dokázala představit ale Lindsay Lohan moc ne =)

2 Miss.hollywood your affs ♥ Miss.hollywood your affs ♥ | Web | 7. července 2012 v 19:37 | Reagovat

OMG díky bohu že tam nehraje Lindsay lohan ! :D Mia je tam skvělá

3 Katka Katka | Web | 8. července 2012 v 14:59 | Reagovat

Ahoj, konečně jsem našla ty plakáty Keiry a Johnyho, tak jestli máš stále zájem mužem se nějak domluvit :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama